„Ale je aj napísané: Nebudeš pokúšať Pána, svojho Boha.“ (Mt 4, 7)
Nedávno sa konali Zimné Olympijské hry v Soči, a obdivovali sme športovcov, ktorí podali dobré výkony v rôznych disciplínach. Za týmito dobrými výkonmi sa však skrývajú každodenné tréningy, aj oddych, správna životospráva a ďalšie veci. Keby športovci netrénovali, neboli by ani výsledky dobré. Podobne je tomu aj v iných oblastiach nášho života. Hudobník musí často hrať na hudobnom nástroji, aby sa zodpovedne pripravil na svoje vystúpenie a podal dobrý výkon. Aj spevák si musí cvičiť hlas, konať pravidelnú hygienu hlasu, aby dobre obstál na vystúpení.
My kresťania, ak chceme dobre splniť poslanie, pre ktoré nám Boh daroval život a pobyt tu na zemi, musíme okrem iných vecí neustále trénovať svojho Ducha. Keďže prežívame pôstne obdobie, tak ho môžeme okrem mnohých vecí trénovať aj pôstom. Pôst má veľmi široký záber. Môžeme ho konať tak, že sa v istý deň zriekneme jedla, že ovládame svoj jazyk, že si umŕtvujeme zrak a iné. Kvôli ovládaniu svojho tela a jeho podriadeniu Duchu, je potrebné častejšie sa cvičiť v pôste od jedla, aby sme sa stali v spojení s Ježišom víťazmi nad pokušeniami, ktoré nám ako návnadu neustále ponúka diabol.
Dnešné evanjelium nám hovorí o pokúšaní Ježiša v púšti, keď po štyridsiatich dňoch pristúpil k nemu satan. Ježiš mu to dovolil, aby ho pokúšal a urobil to kvôli nám, aby nám dal príklad, čo robiť, ako premáhať pokušenia, ako im odporovať. Ježiš každé pokušenie satanom odmietol Božím Slovom. A to isté očakáva aj od nás, aby sme sa neustále ním napĺňali, učili sa aj naspamäť niektoré pasáže, myšlienky, častejšie si ich opakovali a pri pokušeniach si nimi pomáhali.
Božie Slovo je nám dané, aby sme ním trénovali svojho Ducha, aby sme každodenným cvičením a posilňovaním sa skrze neho v pokušeniach obstáli. Vieme, že Ježiš diabla už premohol, preto nám nemôže ublížiť, ak sme v dostatočnej vzdialenosti od neho. To jest, ak verne poznáme a zachovávame Desatoro. Ale ak sa vedome dostaneme do jeho blízkosti, do jeho teritória, zožerie nás, to jest ak na prikázania nedbáme, ak ich vedome prestupujeme.
Diabol je uviazaný na reťazi ako pes. Keď sme ďaleko od psa, on síce breše na nás, ale neublíži nám. Keď sa priblížime k nemu a vstúpime do jeho teritória, pohryzie nás. Tak aj diabol.
Ako to môže vyzerať v praxi?
Ak ma niekto upozorní na nejakú chybu ktorú robím, na hriech, omyl, a ja to prijmem s pokojom toto napomenutie, výčitku ba dokonca sa poďakujem za upozornenie, som v poriadku. Ak však scitliviem na napomenutie a urazím sa, a začnem blížnemu vyčítať jeho chyby a s hnevom mu to opätujem, ba ešte aj pridám to, čo nie je pravda, dostal som sa do teritória diabla, pohryzol ma…. a iné príklady.
Satan prišiel do bezprostrednej Ježišovej blízkosti, aby ho pokúšal, ale neobstál, lebo on ho vždy mocou Božieho Slova odbil. On prichádza aj k nám, aby nás pokúšal. A keďže je vynikajúci taktik a psychológ, často sa mu podarí zožrať nás, tak, že podľahneme pokušeniu, lebo sme slabí. Božie Slovo sa totiž v nás neujíma, hoci je živé a účinné, v nás nič nespôsobuje, lebo nemáme moc a preto padáme. Ježiš nám teda ukazuje a dáva príklad, ako aj my môžeme Božím Slovom premáhať pokušenia.. Ono má silu a moc, aby sme ním víťazili nad diablom.
Urob si teraz rozhodnutie, že túto moc a silu chceš počas pôstneho obdobia prijímať z Božieho Slova, aby si víťazil nad pokušeniami. Denne si prečítam jednu kapitolu z evanjelií a z nej si zapamätaj aspoň jedno slovo, alebo jednu myšlienku a opakuj si ju. Nech je tak.